Aktualny ranking* "OSP na straży środowiska" – październik 2024
Wielka zmiana na podium! Po miesiącach dominacji, OSP Lubiewo (kujawsko-pomorskie) zostało zdetronizowane przez śląskie OSP Gołuchowice, które wskoczyło na pierwsze miejsce z wynikiem 128 260 kg! Jest to spektakularne osiągnięcie, które spowodowało zmiany w rankingu najbardziej aktywnych jednostek w projekcie „OSP na straży środowiska”. Gratulując wszystkim jednostkom, zapraszamy do zapoznania się z rankingiem.
Pozycje czołowych OSP uległy kilku zmianom, co sprawia, że walka o tytuł lidera jest jeszcze bardziej emocjonująca!
- OSP Gołuchowice (śląskie) – Awans o jedno miejsce na sam szczyt rankingu z imponującym wynikiem 128 260 kg!
- OSP Lubiewo (kujawsko-pomorskie) – Mimo świetnego wyniku (120 492 kg), spadek na drugą pozycję.
- OSP Karniów (małopolskie) – Stabilne trzecie miejsce, niezmiennie w czołówce z 99 000 kg.
- OSP Wąbrzeźno (kujawsko-pomorskie) – Utrzymuje swoją pozycję z wynikiem 94 460 kg.
- OSP Stary Kisielin w Zielonej Górze (lubuskie) – Bez zmian na piątej pozycji z 92 580 kg.
Inne zmiany w rankingu, które warto odnotować:
OSP Kłanino (zachodniopomorskie) awansowało aż o 3 miejsca, wskakując na 9. pozycję z wynikiem 66 720 kg!
Największy skok w rankingu zaliczyło OSP Michałowice (opolskie), które podniosło się o 5 miejsc i znalazło się na 10. pozycji.
Kilka jednostek, takich jak OSP Lutomek i OSP Bińcze, zaliczyło spadek o dwa miejsca, mimo że nadal pozostają w pierwszej dwudziestce najbardziej aktywnych jednostek.
Ranking województw w TOP 20 jednostek OSP:
Śląskie i Kujawsko-Pomorskie dominują w czołówce, z jednostkami z Gołuchowic i Lubiewa prowadzącymi w całej Polsce.
Pomorskie i Zachodniopomorskie zyskują na znaczeniu, z jednostkami jak Łebno i Kłanino, które z imponującą efektywnością przyciągają mieszkańców do udziału w zbiórkach.
O projekcie: „OSP na straży środowiska” to ogólnopolska akcja, w której ponad 1200 jednostek OSP zbiera zużyte sprzęty elektryczne i tekstylia, przekazywane przez okolicznych mieszkańców. Łącznie zebrano już ponad 8400 ton e-odpadów i tekstyliów, które pomagają zdobyć środki na doposażenie jednostek.
Aktualnie strażacy mają dodatkową szansę – do końca roku trwa konkurs „VARTA kocha, gdy pomagasz”, w którym jednostki zbierają baterie. Główna nagroda to aż 30 000 zł, co stanowi dodatkową motywację do dalszych działań proekologicznych.
Projekt realizowany dzięki współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, MB Recycling, Fundacją Odzyskaj Środowisko i jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych.
*dane z systemu: stan na 5 listopada 2024.